Ali

Czy muszę wyjaśniać kim jest Ali i dlaczego o nim zrobili film? Każdemu, kto choć trochę interesuje się boksem ta postać powinna być znana. A nawet jeżeli się nie interesuje, figura Muhammada Ali być może obiła się kiedyś o uszy.

Film, choć bardzo mi się podobał to jednak dał się we znaki swymi dwu i półgodzinnymi gabarytami. Nie dałem rady za jednym razem, musiałem sobie to dzieło podzielić na dwie części, ale tylko dlatego, że nie miałem akurat tyle wolnego czasu.

Obraz prezentuje nam wycinek z życia Alego, a dokładniej 10 lat jego kariery zawodowej: od pierwszej wygranej walki i słynnego „I shook up the Word”( Zatrząsałem światem!), przez proces sądowy aż do walki z George’em Foremanem. Nie będę streszczał filmu, wystarczy trochę poczytać albo po prostu obejrzeć.

Zastanowiłbym się raczej nad samą postacią. Nie ma wątpliwości, że była to postać wyjątkowa. O wielu mistrzach bokserskich można byłoby zrobić doskonałe filmy.

Muhammad Ali, który przeszedł na Islam, miał niewyparzony język i był ogromnie szybki. Miał swój indywidualny styl walki i styl życia. Ostro sprzeciwiał się wojnie w Wietnamie, nie poddał się wcieleniu do armii, za co groziło mu 7 lat więzienia i 10tys.$ kary. Ostatecznie po 3 latach procesu został uniewinniony. Skomplikowane były też jego relacje z kobietami. Miał słabość do hebanowych piękności co zaowocowało czterema małżeństwami.

Samo obejrzenie filmu zachęciło mnie do szukania informacji o Muhammadzie. Być może jeżeli dostanie się w moje ręce jakaś biografia boksera, poświęcę jej zasłużony czas. Na pewno jednak obejrzę w miarę nowy dokument z 2009r , którego polski tytuł brzmi: „Na ringu z Alim” (Eng – Facing Ali).

Tradycyjnie wklejam trailer filmu…

… oraz zwiastun wspomnianego dokumentu

Reklamy

, , ,

 1. #1 by Margot Robbie on 11/11/2013 - 8:55 am

  I hardly leave a response, however i did some searching and wound
  up here Ali | Moja opowieść. And I do have 2 questions for
  you if it’s allright. Could it be simply me or does it appear like some of the comments look like they are coming from brain dead individuals?
  😛 And, if you are writing on additional places, I would like to keep up with
  everything new you have to post. Could you list of the complete urls of all your shared sites like your
  linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

Napisz co o tym myślisz!!!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: