SzrumSzrum albo Niedzielna Wycieczka na Ruchome Piaski – Fernand Combet

Kiedy wziąłem tę książkę po raz pierwszy do ręki i przeczytałem tytuł, nie przekonał mnie on. Pomyślałem sobie, że to jakaś książka dla dzieci o panie SzrumSzrum, który przeżywa przygodę wyjeżdżając na Ruchome Piaski. Musicie przyznać, że nazwy są zwodnicze. Jednak spojrzałem na tylna okładkę i czytam, że autor jest jednym z najoryginalniejszych pisarzy francuskich, że jest jednym z wielkich zapomnianych XX wieku, a książka, którą aktualnie trzymam w ręku jest zabójczą wypadkową „Zamku” i „Procesu” Kafki, „Alicji w Krainie Czarów” i „Paragrafu 22”. Po przeczytaniu książki, zrozumiałem jak ważne są słowa właśnie na tylnej okładce oraz wybrany fragment tekstu, również na niej umieszczony.

Bohaterem jest SzrumSzrum, wycieczkowicz pierwszej klasy, który pewnej niedzieli zostaje zabrany na wycieczkę na Ruchome Piaski. Wycieczkowicze trafiają najpierw do Nieporozumienia, by przejść okres przygotowawczy, aby dopiero po nim móc wreszcie zwiedzić Ruchome Piaski.

Cała historia jest nieprawdopodobna i graniczy z logiką. To jedna z cech, która łączy historie Combeta z Kafki. Chociaż muszę przyznać, że przygody SzrumSzruma podobały mi się bardziej. Nie są one na pewno tak przygnębiające jak te Józefa K., ale być może to tylko złudzenie z przeszłości.

Recenzent lub wydawca określił historię jako wypadkową powyższych tytułów. Mi natomiast trudno nie znaleźć wielu podobieństw do Biblii. Sama historia powstania Nieporozumienia czy scena, w której SzrumSzrum, przyodziany w kartonowe insygnia i koronę, odgrywa rolę króla, są tak wymowne, że trudno byłoby je pomylić.

Dla mnie jest to świetnie skonstruowana historia, inteligentna, wciągająca i pokazująca kunszt pisarza. Uważam zakup tej książki za świetny, a czytanie jej za bardzo miło spędzone chwile.

Reklamy

  1. #1 by jestemtylkosnem on 14/08/2012 - 7:58 pm

    Ja też ostatnio skończyłam czytać SzrumSzruma i zgadzam się z tym, co napisałeś o podobieństwach do Biblii. Ciekawa i zwięzła recenzja. Zapraszam na moją http://mieedzykartkami.blogspot.com/

    • #2 by Admin on 17/08/2012 - 3:16 pm

      Dziękuję za miłe słowa:) Cieszę się, że komuś się spodobała. Combet wydaje się bardzo intrygującym pisarzem, więc gdybym kiedyś napotkał inną jego pracę, na pewno do niej zajrzę. Twój blog tylko na razie odwiedziłem, ale mam nadzieję w przyszłości znaleźć w nim coś ciekawego dla siebie. Powodzenia w pisaniu i życzę samych wspaniałych lektur:)

  1. Przekład – Pablo De Santis « Moja opowieść

Napisz co o tym myślisz!!!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: