Zwiększ swoje IQ – cz. 2

Witam ponownie! Tak jak obiecałem w poprzednim artykule, kontynuuję zestaw porad, które mają nam pomóc zwiększyć swój potencjał umysłowy. Żeby nie przedłużać nudnym zrzędzeniem, rozpoczynam swoje (a raczej podpatrzone w tygodniku) wywody:

1. Rusz się!!! Główne założenie to: zacznij wykonywać czynności, które przyspieszą twoje tętno, co zwiększy również przepływ krwi w mózgu i poprawi jego działanie. Rada dobra nie tylko dlatego, że poprawia ukrwienie naszego centrum dowodzenia, ale również pomaga skutecznie walczyć ze stresem. Więc zacznij biegać, grać w piłkę, idź na kurs tańca, a dla szczególnie topornych, wybierz grę interaktywną ‚Kinect’ lub ‚Wii Fit’. W końcu lepsze to niż nic.

2. Graj w scrabble.Naukowcy odkryli, że gry słowne i krzyżówki zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera i starczego otępienia. Nie miej wyrzutów sumienia i w wolnej chwili lub zamiast wegetowania przed telewizorem złap za krzyżówkę lub zagraj w słówka.

3. Poznaj metody pamięciowe. Jest ich zbyt wiele, żeby opisywać je w tym miejscu. Na pewno każdy słyszał o jednej lub kilku mnemotechnikach. Kłopot jest z nimi taki, że na początku trudno się do nich przyzwyczaić (przynajmniej takie jest moje subiektywne odczucie), ale później podobno wszystko idzie dużo łatwiej.

Głównym założeniem jest połączenie informacji z żywą, przejaskrawioną i śmieszną wizualizacją/obrazem. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do książek Tony’ego Buzana lub informacji w Internecie.

4. Graj w gry pełne przemocy! Jest to zapewne radosna informacja dla wszystkich zapalonych graczy wszelkiego rodzaju strzelanek. Oczywiście, rada dotyczy osób dorosłych, których już nie obowiązują żadne ograniczenia wiekowe. Badania wykazały, że takiego rodzaju gry zwiększają refleks, ułatwiają wykonywanie wielu zadań  w jednym momencie oraz zmniejszają stres. Uważaj jednak, drogi graczu, by nie spędzić całego swojego czasu na skillowaniu postaci.

5. Rozpocznij naukę z SuperMemo. Sam używam tego rodzaju oprogramowania i gorąco je polecam. Pod tą marką znajdziemy nie tylko programy do nauki języków, ale również do nauki innych przedmiotów: historii, polskiego czy geografii. Rewolucyjna metoda opiera się na inteligentnym doborze materiałów powtórkowych i przypomnieniu ich w odpowiednim czasie. Oczywiście musimy pamiętać, żeby przy używaniu programu nie oszukiwać, bo jedynymi ofiarami będziemy my sami.

6. Pij kawę.I w tym momencie nałogowi smakosze tego trunku podskoczyli do góry. Badania naukowców (zapewne amerykańskich) dowiodły, że kobiety, które wypijają 4 filiżanki kawy dziennie są mniej skłonne do depresji, niż te, które piją ją sporadycznie. Inne eksperymenty pokazały, że kawa ma również zbawienny wpływ na pamięć krótkoterminową.Osobiście, dosyć sceptycznie odnoszę się do pomysłu wypijania czterech kaw dziennie. Wiadomo, wszystko jest dla ludzi, ale pamiętajmy, że kofeina uzależnia, a wszystko w świecie ma zarówno dobre jak i złe strony.

7. Pij dużo wody. Celowo umieściłem wodę obok kawy, ale w tym przypadku możemy, a nawet powinniśmy wypijać cztery filiżanki wody dziennie. Tak naprawdę, to powinniśmy dostarczać organizmowi, zależnie od wysiłku fizycznego i klimatu, od 1,5 litra do nawet 10 litrów płynów. Oczywiście ta druga opcja dotyczy wyczerpującego marszu po Saharze. Co daje nam woda? Mózg potrzebuje dużo wody do efektownego działania, bo ta wpływa na jego pracę i zdolności planowania.

Nie przedawkuj wody, bo znane są przypadki przewodnienia, które mogą doprowadzić do śmierci!

8. Zajadaj się kurkumą. Kurkuma zawiera kurkuminę, która zmniejsza ryzyko demencji. Raczej jej nie polecam ‘na surowo’, ale jest świetna jako barwnik do ryżu, makaronów, dodatek do jajek i omletów, sałatek rybnych, kurczaka, wołowiny czy baraniny.  

Bibliografia:

Newsweek, nr 3/2012

Reklamy

  1. Cel: IQ Einsteina cz. 3 i ostatnia « Moja opowieść

Napisz co o tym myślisz!!!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: