Wymyk

Uważam, że polskie kino ma naprawdę wiele do pokazania. Nie rozumiem tylko jednego, dlaczego wiele cennych i wartych uwagi filmów zdobywa nagrody na festiwalach filmowych, a w kinach goszczą takie gnioty jak Wyjazd integracyjny, Weekend itp. Na pytanie jest chyba tylko jedna odpowiedź: kasa, kasa, kasa. Jeżeli to nieprawda, to pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

Podczas przerwy świątecznej miałem okazję obejrzeć Wymyk. Skusiła mnie wysoka ocena na FilmWebie oraz obsada: Robert Więckiewicz, którego uważam za świetnego aktora – jednego z moich ulubionych i Marian Dziędziel.

Film opowiada historię dwóch braci: Alfreda i Jurka, którzy zarządzają firmą telekomunikacyjną. Jurek wrócił z USA i zamierza ruszyć interes do przodu. Natomiast Fred nie jest pozytywnie nastawiony do zmian i do samego brata.

Jednego dnia wybierają się do Urzędu Skarbowego, psuje im się samochód, a oni w ostatniej chwili wsiadają już do jadącego pociągu. W środku grupa wyrostków zaczepia pasażerów, a konkretnie jedną kobietę, w której obronie staje Jurek. Czterech młodych atakuje i poważnie bije Jurka, na koniec wyrzucają go z pociągu. Fred przygląda się wszystkiemu i nie reaguje. Na pewno się boi.

W filmie obserwujemy przemianę Freda. Jego strach i bezsilność, wstyd i kłamstwo, wreszcie wewnętrzne przełamanie się, zareagowanie i wizyta u brata w szpitalu. Trochę dziwi powszechne napiętnowanie i pretensje wobec Freda za brak reakcji i udzielenia pomocy bratu. Być może inaczej by to wyglądało, gdyby wcześniejsze zachowanie Alfreda było inne. Teraz jednak będzie chyba żył z poczuciem winy, będzie czuł współodpowiedzialność za śmierć Jurka, będzie czuł chłód i spojrzenia bliskich osób.

Trudny film, ale bardzo prawdziwy. Świetna gra aktorska Roberta. Te sprzeczne emocje, poczucie winy, strach dawało odczytać się z jego twarzy.

Szkoda, że kończy się on tak smutno, ale czy życie zawsze pisze historie z happy endem?

Sobie i  Wam życzę, żeby w Polsce powstawało coraz więcej tak świetnych filmów.

Na koniec zwiastun…

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Napisz co o tym myślisz!!!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: