Scyzoryk – Zbigniew Masternak

Dziś przyszła pora na trzecią część Księstwa Zbigniewa Masternaka, czyli „Scyzoryk”. Nie mogłem sobie pozwolić na nieprzeczytanie tej książki. Historia życia autora ujęła mnie od samego początki, więc musiałem dowiedzieć się jak potoczyły się losy protagonisty we Wrocławiu.

W tej części bohater ma już 27 lat. Rzucił studia prawnicze w Lublinie i rozpoczął polonistykę we Wrocławiu. Kariera pisarska nabiera tempa, a Masternak zbiera fundusze i zaczyna kręcić swój pierwszy film „Stacja Mirsk”. Żeby ten plan mógł zostać zrealizowany, bohater buduje swoje wrocławskie księstwo podrobionych kart telefonicznych.

W książce coraz częściej przeplatają się historie miłosnych podbojów autora, na końcowych kartach spotyka nawet swoją ukochaną Różę. Brakuje tu już ludowości i legend, które były obecne w „Chmurołapie” i trochę mniej w „Niech żyje wolność”. Ale czy można mieć o to pretensje? Zmienia się bohater, zmienia się otoczenie. Wrocław to nie opatowska wieś.

Czytałem różne opinie tej książki. Nie jest wysoko oceniana. Ale mnie to nie przekonuje, bo dla mnie przyjemnością było przeniesienie się wraz z autorem do świętokrzyskiej wsi, wędrować z nim po Lublinie, a później po Wrocławiu. Przeżywałem razem z Masternakiem chwile smutku i radości. I guzik mnie obchodzi co myślą pseudo-krytycy literaccy. Guzik mnie obchodzi, że zarzucają autorowi egoizm, on sam się tego nie wypiera, a kto z nas chociaż czasami nim nie jest?

Ze swojej strony polecam całą serię i radzę przeczytać je w tej kolejności co ja, czyli: Chmurołap, Niech żyje wolność, Scyzoryk.

A do autora mogę mieć tylko jedną prośbę, by jak najszybciej wydał następną powieść z cyklu.

Reklamy

, ,

 1. #1 by jestemtylkosnem on 26/10/2012 - 11:49 am

  jak tylko przeczytam resztę części z chęcią podzielę się wrażeniami:)

 2. #2 by szukaj33 on 17/08/2012 - 2:57 pm

  ja niestety zaczęłam lekturę księstwa od końca, książka jest dobra, mnie wciągnęła, tak, że z chęcią sięgnę po poprzednie części

  • #3 by Admin on 17/08/2012 - 3:13 pm

   Jestem ciekawy Twoich wrażeń z lektury pozostałych książek. Moim zdaniem warto to przeczytać chronologicznie, wtedy zarysowuje nam się cała biografia autora, od początku do końca. Ale fakt jest taki, że książki nie zostały wydane w porządku czasowym, więc może kolejność nie jest aż tak ważna? Ja miałem szczęście poznawania autora wraz z tym, jak dojrzewał. Czekam na Twoje recenzje i miłej lektury 🙂

Napisz co o tym myślisz!!!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: