Niezwykłe historie zwykłych rzeczy

Z racji tego, że wszedłem w posiadanie dwóch ciekawych książek patrzących na historię z pozycji optymisty i pesymisty, wpadłem na pomysł, żeby przedstawić kilka faktów na moim blogu. Notatki tu zamieszczone są formą skróconą pełnych tekstów, można rzec, że są to wiadomości w pigułce. Uważam je za ciekawe i mam nadzieję, że Wam, drogim Czytelnikom, również się spodobają. 

Koło

Bardzo popularnym tematem jest sprawa wynalezienia koła, przedmiotu tak pożytecznego, że jego wartość trudno wycenić. Jeżeli chodzi o jego twórcę i okres powstania, to pozostaje nam to tylko zgadywać. Jedna z teorii mówi, że mogli to być sumeryjscy garncarze, którzy używali koła w swoich warsztatach. Mniej więcej w tym samym czasie, w okresie panowania ludów sumeryjskich w dolnej Mezopotamii (ok. 3500 lat p.n.e.), chińscy rzemieślnicy również rozpoczęli używać kół w swoich pracowniach.  Zagadką jednak ciągle pozostaje kreatywny umysł, który koło z warsztatu przeniósł na drogi. I tak pierwsze koła służące w transporcie odnaleziono na terenie dzisiejszego Iraku i Iranu. Były zbudowane z zaokrąglonych desek połączonych miedzianymi klamrami. Nieruchoma oś była przytwierdzona do piasty za pomocą zawleczek. Następnie krawędzie koła otaczano metalowymi obręczami, które z kolei łączono klamrami.

Prace wykopaliskowe w Rosji i Kazachstanie ukazały rydwany z kołami o wielu szprychach, a całość datowana jest na 2000 lat p.n.e. W Mezopotamii też mogli się wtedy pochwalić podobnymi wynalazkami.

Istotne jest jednak, że wszystkie te pomysły pochodzą ze wschodu. Zachodnie cywilizacje Meksyku poznały to dobrodziejstwo dopiero, gdy zostało im przedstawione przez Hiszpanów.

Reklamy

,

  1. Dodaj komentarz

Napisz co o tym myślisz!!!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: