Lala – Jacek Dehnel

I jak to zwykle bywa, po trochu z przypadku, po trochu z polecenia trafiłem na Jacka Dehnela i jego „Lalę”.  I cieszę się, że tak się stało, bo „Lala” to książka magiczna, hipontyzująca swoim urokiem, emanująca ciepłem, miłością, próbująca zatrzymać czas w miejscu. To również dzięki niej razem z autorem naciskamy przycisk „pausa” i zdajemy sobie sprawę z ulotności i przemijalności.

„Lala” to biograficzna opowieść o życiu babci Jacka, kobiecie nietuzinkowej, niedającej sobie w kaszę dmuchać, niezwykle pięknej (stąd nazywano ją „lalą”), która jak zwykła powtarzać, miała zawsze „więcej szczęścia niż rozumu”. Wędrujemy zatem razem z narracją od Kijowa do Lisowa, poprzez Kielce, Warszawę, zatrzymując się w Siedlcach, Białymstoku, by wreszcie spocząc w Gdańsku Oliwie, do której babcia trafiła za żydowskie pieniądze „jak prawdziwa zmora z koszmarów antysemity”.

Życie Lali zachwyca, bawi, imponuje, bo Lala to taka babcia, którą chyba każdy z nas chciałby mieć. Taka przebojowa babcia, która z wiekiem wcale nie zatraciła swojego młodzieńczego ducha.

Ogromnie zazdroszę Jackowi tego przywileju bycia z babcią i poznania jej niesamowitego życia. Szkoda tylko, że niewielu dostępuje takiego przywileju, bo kto wie, czy wtedy nie powstałoby więcej takich wspaniałych opowieści? No ale do pisania to jeszcze trzeba mieć talent i dar dostrzegania, obserwacji i tego Dehnelowi nie brakuje.

Jeszcze jedna rzecz mnie zachwyciła. Obserwując stopniowe niedołężenie babci podświadomie przewidywalem zakończenie. Widziałem je takie, jak końce zwykle bywają: pełne łez i bólu, tkliwe, krótkie, pozostawiające pustkę nie do zapełnienia. Ale tu jest inaczej i chwała za to zarówno autorowi, jak i babci!

Mi pozostaje tylko serdecznie polecić „Lalę”, bo naprawdę warto. A ja już z niecierpliwością oczekuje i ustawiam w kolejce kolejne powieści Jacka Dehnela.

Reklamy

, ,

  1. Dodaj komentarz

Napisz co o tym myślisz!!!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: